Żurawina błotna z kefirem czyli BOMBA PROZDROWOTNA W FORMIE LODÓW

19 września 2021

Wszystkim żurawina kojarzy się przynajmniej odrobinę ze zdrowiem. Często jest mylona z borówką leśną, a jej najpopularniejsza forma to żurawina suszona słodzona. Kefir jest fantastycznym źródłem probiotyków, zwieńcza dzieło i sprawia, że te lody staną się bombą odpornościową.

Żurawina błotna

Żurawina błotna to nasza rodzima roślinność. Można ją znaleźć na wilgotnych terenach leśnych i torfowiskach. Ma ona specyficzny kolor jagód, często są one niezbyt czerwone, lekko poplamione.

Owoce żurawiny zawierają witaminy A,C, oraz witaminy grupy B, także fosfor, magnez, żelazo i potas, ważne dla układu krwionośnego polifenole (wykazują też właściwości antyrakowe). Znany jest jej dobry wpływ na choroby układu moczowego, jednak nie każdy wie, że wspomaga ona także leczenie górnych dróg oddechowych. Idealny owoc na pierwsze jesienne problemy zdrowotne. Ponadto żurawina wpływa na zapobieganie wrzodom żołądka, zmniejsza ryzyko chorób dziąseł oraz chorób serca.

Żurawina

Kefir

Dlaczego kefir, a nie jogurt? W lodach częściej przewija się temat jogurtu z różnego typu dodatkami, jednak to kefir zawiera znacznie większe ilości probiotyków, które są dobre dla naszej flory jelitowej.

Ponadto kefir zawiera witaminy grupy B (B2, B12), witaminę K, D oraz A. Kefir ma działanie pobudzające apetyt, oraz regulujące pracę jelit. Zawiera również minerały takie jak fosfor, wapń, magnez, oraz aminokwasy. Udowodniono wpływ kefiru na obniżenie ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu we krwi. Wspomaga organizm przy rozkładaniu związków rakotwórczych.

Przy wyborze kefiru warto zwrócić uwagę, żeby w składzie nie było mleka w proszku. Jest to zupełnie zbędny składnik w tym produkcie, który tylko obniża powyższe dobroczynne właściwości kefiru.

Skład lodów

Skoro słowo się rzekło i wykluczyłem mleko w proszku z kefiru, wypadałoby wykluczyć je również z lodów 😉

W skład receptury wchodzą:

Kefir 2% tłuszczu

Żurawina błotna

Cukry

Inulina (celowo wyodrębniona z cukrów)

Stabilizator

Jeżeli chcesz otrzymać pełną recepturę na lody, zapisz się newsletter (w kolumnie po prawej, dla mobilnych użytkowników na dole strony)

Sposób wykonania

Istotny jest sposób wykonania lodów. Mieszankę do frezera wykonuje się częściowo na ciepło, częściowo na zimno. Stabilizator dodaje się do ciepłej żurawiny lub do zimnego kefiru, w zależności od jego rodzaju.

Przygotowuj żurawinę, płucząc ją kilkukrotnie w zimnej wodzie. Następnie wrzuć ją do garnka i dodaj 5% wody (w procesie grzania tyle wody powinno odparować).

Żurawina błotna

Żurawinę zagotowuj, mieszając jak najrzadziej. Kiedy będzie już miękka i łatwo będzie pękać pod naporem łyżki, należy zdjąć ją z „ognia”, dodać sacharozę i wymieszać. Następnie wszystko należy odstawić do schłodzenia w przykrytym garnku. Przygotowując żurawinę w ten sposób uzyskuje się lepszy kolor i smak.

UWAGA! Jeżeli korzystasz ze stabilizatora „na ciepło”, należy go dodać w tej chwili (uprzednio sprawdzając temperaturę, najlepiej dodać go wymieszanego z cukrem w temperaturze 85-90 C).

Następnie należy wymieszać pozostałe cukry i stabilizator (w przypadku użycia „na zimno”) i powoli dodawać do kefiru, ciągle blendując. Kefiru nie powinno się podgrzewać ze względu na właściwości bakterii jogurtowych, które uległyby uszkodzeniu.

Połącz obie masy, kiedy temperatura żurawiny spadnie poniżej 25 C, poprzez powolne dodawanie żurawiny do roztworu kefiru. Następnie frezuj, polecam pominąć proces dojrzewania ze względu na wysoką zawartość bakterii w kefirze. Jeżeli chcesz pozbyć się niezmiksowanych skórek, należy użyć sitka. Skórka nie jest twarda, ale część klientów woli totalnie gładkie lody.

Lody żurawinowe

Receptura na głowie

Jak widać wszystko w tej recepturze stanęło na głowie. Lody przygotowywane są metodą na zimno i ciepło oraz zalecane jest pominięcie dojrzewania.

Wynika to bezpośrednio z chęci zapewnienia jak najbardziej prozdrowotnego produktu, który jednocześnie ma mieć piękną barwę oraz  lekki, kwaskowy posmak.

Polecam recepturę jako uzupełnienie jesiennego menu w lodziarni. Z pewnością warto poinformować klientów o prozdrowotnych właściwościach takich lodów. A jeśli zrobicie inne ciekawe smaki z użyciem żurawiny lub kefiru, koniecznie oznaczajcie mnie proszę w postach #kefirzszymonem #żurawinazszymonem 😉

#sapieha #lodynaturalnie #szkolenialodziarskie #szkolenialodowe #lodynaturalne #lodyrzemieslnicze #lody #jakotworzyclodziarnie #przepisnalody #lodziarnia #kefirzszymonem #żurawinazszymonem