Raport- lody rzemieślnicze w Polsce

14 marca 2023

Według raportu „Lód, Desery Mrożone i Sorbety – Rynek w Polsce” opublikowanego przez firmę badawczą PMR w 2020 roku, wartość rynku lodziarskiego w Polsce wyniosła około 1,5 miliarda złotych w 2019 roku. Ile z tego tortu to lody rzemieślnicze?

Raport podkreśla, że polski rynek lodów i deserów mrożonych charakteryzuje się dynamicznym rozwojem, zwiększeniem liczby firm produkujących lody, a także wzrostem liczby punktów sprzedaży, w tym kawiarni, lodziarni oraz marketów spożywczych, które oferują gotowe produkty lodowe.

W ostatnich latach rośnie również zainteresowanie lodami naturalnymi, opartymi na naturalnych składnikach, bez dodatków chemicznych. Zauważalny jest również trend rosnącej świadomości konsumentów na temat wartości odżywczych i składu produktów lodowych.

Raport PMR wskazuje również na rosnącą popularność produktów lodowych z dodatkiem owoców i warzyw oraz trend personalizacji, czyli możliwości wyboru przez klienta składników swojego loda.

Top smaki

Według badania przeprowadzonego przez firmę Danone w 2020 roku, najpopularniejszymi smakami lodów w Polsce są:

  1. Wanilia
  2. Czekolada
  3. Truskawka
  4. Malina
  5. Czekolada z orzechami
  6. Kokos
  7. Pistacja
  8. Karmel
  9. Jagoda
  10. Cytryna

Badanie to przeprowadzono na próbie 1000 Polaków w wieku 18-65 lat, którzy zadeklarowali, że spożywają lody. Badani mieli do wyboru 15 smaków, a wybór był nieograniczony, więc wyniki mogą być reprezentatywne dla ogółu społeczeństwa.

Źródło: https://www.farmer.pl/artykul/najpopularniejsze-smaki-lodow-w-polsce-w-2020-roku,619321.html

Lody rzemieślnicze

Sektor lodów rzemieślniczych w Polsce rozwija się dynamicznie i cieszy się coraz większą popularnością. W ostatnich latach widoczny jest trend wzrostu liczby małych, niezależnych lodziarni, które oferują unikalne smaki i oryginalne receptury. W Polsce istnieje wiele lokalnych marek lodów, które zdobywają uznanie wśród konsumentów i są często kojarzone z wysoką jakością i naturalnymi składnikami.

Według raportu firmy badawczej PMR, w 2019 roku rynek lodów rzemieślniczych w Polsce osiągnął wartość około 170 mln złotych, co stanowi około 11% całkowitej wartości rynku lodów i deserów mrożonych w kraju. Ponadto, PMR szacuje, że rynek ten będzie rósł w tempie około 5% rocznie w kolejnych latach.

W sektorze lodów rzemieślniczych widoczny jest również trend poszukiwania nowych smaków i innowacyjnych rozwiązań, takich jak lody na bazie mleka koziego, wegańskie lody czy też lody z dodatkiem niekonwencjonalnych składników, takich jak algi czy kwiaty.

Jednym z wyzwań dla sektora lodów rzemieślniczych w Polsce jest konkurencja ze strony dużych producentów lodów, którzy oferują gotowe produkty w supermarketach i dyskontach. Jednak dzięki wyjątkowym smakom, wysokiej jakości składnikom i indywidualnym podejściu do klienta, lodziarnie rzemieślnicze wciąż zdobywają uznanie i lojalność konsumentów.

Sektor lodów rzemieślniczych w Polsce cechuje się również dużą różnorodnością i kreatywnością w tworzeniu nowych smaków. Wielu producentów stawia na naturalne składniki, takie jak świeże owoce, orzechy czy miód, co przyciąga klientów poszukujących zdrowych i wartościowych produktów spożywczych.

W ostatnich latach w Polsce pojawiły się także festiwale lodów rzemieślniczych, na których producenci prezentują swoje wyroby i rywalizują o uznanie jury oraz klientów. Takie wydarzenia przyciągają nie tylko smakoszy, ale także przedstawicieli mediów oraz biznesu, co pomaga w promocji sektora i zwiększa jego rozpoznawalność.

Jednym z wyzwań dla lodziarni rzemieślniczych jest sezonowość biznesu – największa sprzedaż przypada na lato, a zimą popyt na lody maleje. Niektórzy producenci stawiają więc na poszerzenie oferty o inne produkty, takie jak ciasta, wafle czy kawy, aby przyciągnąć klientów także w okresie zimowym.

Warto również zauważyć, że rosnąca świadomość konsumentów na temat zdrowego odżywiania i poszukiwanie produktów naturalnych i bez sztucznych dodatków sprzyja sektorowi lodów rzemieślniczych, który często oferuje takie właśnie produkty.

Podsumowując, sektor lodów rzemieślniczych w Polsce rozwija się dynamicznie i oferuje wiele możliwości dla małych i średnich przedsiębiorstw. Kreatywność w tworzeniu nowych smaków, dbałość o jakość składników oraz zainteresowanie klientów zdrowymi i naturalnymi produktami przyspieszają rozwój sektora i zapewniają jego dalszy sukces.

Trendy

Według raportu Mintela, jednym z głównych trendów w sektorze lodów rzemieślniczych jest zwiększona dbałość o zdrowie i dobór składników. Klienci coraz częściej szukają lodów z naturalnymi składnikami, bez dodatku konserwantów i sztucznych barwników. Produkcja lodów z lokalnych i ekologicznych produktów, w tym m.in. mleka, owoców i orzechów, cieszy się rosnącym zainteresowaniem.

Kolejnym trendem jest różnorodność smaków, w tym mniej tradycyjnych, np. na bazie warzyw, ziół i przypraw. Innym istotnym czynnikiem są nietypowe formy podawania lodów, np. w formie shake’ów, wafli, kubków i tortów lodowych.

Zauważa się także rosnące zainteresowanie lodami wegańskimi i bezlaktozowymi, co odpowiada potrzebom rosnącej grupy konsumentów, którzy poszukują alternatywnych produktów spożywczych.

Wśród trendów można również wymienić rozwój lodów z nutami regionalnymi, czyli związanych z konkretnym regionem Polski. Wykorzystanie lokalnych składników oraz kulturowych inspiracji, np. związanych z kuchnią regionalną, pozwala na stworzenie produktów unikatowych i wyróżniających się na tle konkurencji.

Rozwój sektora lodów rzemieślniczych w Polsce jest mocno związany z dbałością o jakość składników i różnorodnością smaków, a także ze zwiększonym zainteresowaniem produktami wegańskimi i bezlaktozowymi. Lokalne inspiracje i wykorzystanie regionalnych składników również cieszą się coraz większą popularnością.

Raport powstał na podstawie informacji pozyskanych podczas rozmowy z CHAT GTP.